Burstcoin Nedir?

Burstcoin Hakkında Genel Bilgilendirme

Bitcoin ile başlayan kripto paralar arasında teknoloji olarak ilk defa Harddisk ile mining yapılabilen dünyanın ilk Coini (dijital parasıdır). Mining (madencilik) olarak bilinen ve GPU, CPU, Asic cihazlar ile üretilen coinlerin aksine enerji tüketimi çok daha az olduğu için gelecekte mining teknolojisine öncülük etmesi öngörülmektedir. Bunun sebepleri arasında enerji tüketimi ilk sırada gelmektedir. Aşağıdaki resimde de görüleceği gibi ciddi oranda enerji tüketim farkları bulunmaktadır.

Başta BTC olmak üzere burstcoin haricindeki bütün coinler aslında işlemci gücü ile oluşturulmaktadır. Burstcoin ise tamamen Harddiskleri kullanarak üretilebilen bir coindir. Burstcoin üretimi için en önemli kural Harddisk alanınız çok olması bu diskleri diğer konularda anlattığımız gibi Plot sürecinden geçerek hazırlanmasıdır.

Burstcoin diğer coinlerde olduğu gibi sabit bir kazanç üzerinden hesap yapılmamaktadır. Örneğin Ekran kartı ile mining yaptığınızda seçeceğiniz coine göre aylık kazancınız ortalama olarak hesaplayabilirsiniz. Fakat Burstcoinde block ödül sistemi olmasından dolayı kesin bir hesap yapılamamaktadır. Ortalama olarak hesap yapmak için kullanılan hesap makineleri yaklaşık bir değer vermektedir.

Aşağıda paylaştığımız hesap makinesini kullanarak ayırmış olacağınız alana göre yaklaşık bir kazanç hesabı yapabilirsiniz.

Bu resimde gördüğünüz gibi Total Plot Size yazan yere Kaç TB alanınız varsa yazdığınızda otomatik olarak aylık kaç adet Burst kazanacağınızı göstermektedir.

https://explore.burst.cryptoguru.org/tool/calculate

Burstcoin Mining için Bilinmesi Gereken Terimler

Genesis Block : Her bir block yapısının bağlığı olduğu blok zincirindeki birinci block

Block:Block zincirinin oluşmasını sağlayan her bir dosyaya verilen isimdir.

Mining: Bütün coinlerde olduğu gibi madencilik terimidir ve coin üretimi yapılması olarak bilinir. Havuzları kullanarak ya da Solo olarak tabir edilen sistemde yapılabilmektedir. (Bu terimler daha detaylı olarak diğer konularımızda anlatılmıştır)

Nonce: Belkide en önemli burst mining terimi olmaktadır. Disklerin için yerleştirilen ve blockların içerdiği şifreleri oluşturulan parçalardır.

Plot: Nonce terimi gibi Burst minig işleminin hem başlangıç için hem de ilerleyen süreçlerde en çok bilinmesi gereken terimdir. Harddisklerin içine atacağınız Noncelerin oluşturulan yapı.

 

 

 

Yazar: burst

1 thought on “Burstcoin Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.