Burstcoin Mining İçin Harddisk Seçimi

Burstcoin Madenciliği İçin Doğru Harddisk Seçimi

Kripto para madenciliği son dönemlerin en popüler uğraşları haline gelmiş durumdadır. Fakat elektrik maliyetlerinin çok olması ve Ekran kartları fiyatlarının yüksek oranda artmasından dolayı harddisk ile yapılan madenciliğe olan ilgi artmaktadır. Harddisk madenciliği olarak araştırdığınızda karşınıza sadece Burstcoin çıkmaktadır. Gelecek yıllarda Harddisk madenciliği en çok tercih edilen madencilik arasında olacağı birçok uzman tarafından dile getirilmektedir.

Burstcoin Türkiye Sayfası olarak Burstcoin mining yapmak isteyenler için en önemli araş olan Harddisk seçimi hakkında faydalı olacağına inandığımız bir yazı hazırladık. Burstcoin mining için anakart seçimi de önemli bir konu olduğu için aşağıdaki yazıyı okumanızı tavsiye ederiz.

Burstcoin Mining İçin Anakart Seçimi

Burstcoin İçin Harddisk Seçimi

Harici yada Dahili olması fark etmeden iki harddisk türünü de kullanabilirsiniz. Harici harddisk seçimi yaparken en çok dikkat etmeniz gereken noktaların başında en düşük USB 3.0 olmasıdır. Usb 2.0 olan diskler burstcoin mining için uygun olmamaktadır. Çünkü Usb 2.0 portu 40-45mbs veri aktarımını geçemediği için mining esnasında disklerimiz blok sayımı yaparken rakiplerinizin arkasında kalmaktadır.

Burstcoin mining için harddisklerimizi hazırlama aşamasında ilk adım olan Plotlama işlemi olduğundan dolayı disklerimizin yazma hızlarının etkisi önemli olmaktadır. Tabi plotlama sırası geçici bir işlem olduğu için en önemli unsur aslında disklerimizin okuma hızıdır.

Harddisk seçimi için en çok sorulan soru SSD yada HDD seçimi konusudur. SSD’lerin fiyatları düşünüldüğünde kesinlikle yatırım maliyeti mantıklı olmamaktadır. Fakat performans olarak düşündüğünüzde tabiki de normal HDD’lere göre her zaman bir adım önde olursunuz.

SSD diskler plotlama sırasında çok avantaj sağlamasından dolayı özellikle 1TB’lık bir adet plotlama yaparak diğer disklerin içine kopyala-yapıştır yapabilirsiniz. 

Fakat fiyat performans olarak değerleme yaptığınızda

100TB HDD toplamak isterseniz 3500-4000$ çok rahat toplayabilirsiniz. Fakat 100TB SSD toplamak isterseniz 15.000-20.000$ tutmaktadır. Fiyat konusunda vereceğiniz fark alacağınız verimi bu kadar fazla olamayacağından dolayı gereksiz yatırım olmaktadır.

Burstcoin Mining İçin Disklerin RPM Önemi

Mümkün olduğunda ileriye yatırım olarak düşünüp 7200rpm diskleri tercih etmenizi tavsiye ederiz. Fakat 5400 ya da 5900rpm disklerde şuan için başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Şuan piyasada satılan haricidi disklerin çoğunun içinde zaten 5400 yada 5900 rpm diskler olmaktadır.

Hangi Markayı Seçmeliyiz.

Disk konusunda profesyonel olarak Seagate ve WD markası zaten piyasada kendini kanıtlamış markalardır. Fakat Toshibada son dönemlerde çok kaliteli diskler çıkardığını görüyoruz. Seagate 5400rpm diskleri WD 5400 rpm disklerine göre mining esnasında herhangi bir kayıp oluşturmamakta, fakat Plotlama esnasında WD disklerin performans çok daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle Yüksek Nonces ile plot yaptığınız zaman Seagate 5400 yada 5900 rpm disklerin 5000-5500 nonces sonrasında belli aralıklarla plotu durdurduğu görülmektedir. Bu durum WD disklerde çok daha az görülmektedir.

Not: Plotlama sırasında 10.000 nonces üzerine çıkan bir işlemci ya da Ekran kartı kullandığınız zaman aynı anda tek disk yerine 2 disk plotlama yapmanız size daha çok süre kazandıracaktır.

Fiyat Performans olarak düşündüğümüz tavsiye ettiğimiz Diskler arasında;

 

Yazar: burst

1 thought on “Burstcoin Mining İçin Harddisk Seçimi

Yorumlar kapalı.